Programista języka C++ zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem aplikacji, programów i systemów komputerowych w oparciu o język programowania C++, który rekordy popularności bił w latach 90 i który nadal jest jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Programista C++ posiada niezbędne kwalifikacje i wiedzę praktyczną pozwalającą mu na projektowanie i wdrażanie rozwiązań zgodnych z oczekiwaniami klienta, a jednocześnie zajmuje się późniejszą obsługą i modernizacją systemu.

1Pracodawcy od kandydatów na stanowisko programisty C++ wymagają najczęściej rozległej wiedzy i umiejętności o tym języku programowania. Ponadto, kandydat musi posiadać dyplom ukończenia wyższej uczelni technicznej na kierunku informatyki lub podobnym. Mniej istotne jest posiadanie przez kandydata doświadczenia zawodowego, aczkolwiek w procesie rekrutacyjnym może się ono okazać bardzo dużym atutem. Cechy personalne umożliwiające odpowiedni poziom pracy w zespole programistycznym to kreatywność, zdolność do rozwiązywania niestandardowych problemów i umiejętność pracy w grupie.

Praca programisty jest pracą wykonywaną w biurze, przed monitorem komputera, co wiąże się z jednostajną pozycją zajmowaną przez wiele godzin. Oprócz regularnych obowiązków programistycznych, programista C++ bardzo często umawia się również na spotkania z klientami, w celu ustalenia szczegółów danego zlecenia.